Projekt Erasmus+

Youth seeds for a Just transition

Projekt

Partnerstwo współpracy Erasmus+ dla młodzieży „Youth Seeds for a Just Transition” chce wdrożyć strukturalny dialog, aby młodzież mogła reflektować nad i budować projekty/usługi umożliwiające dyskusje między młodymi ludźmi, decydentami i ekspertami ds. młodzieży. W tym kontekście szkolenie i wsparcie pracowników młodzieżowych/urzędników publicznych jest kluczowe, aby umożliwić młodym ludziom zaspokojenie ich potrzeb oraz stworzenie środowisk sprzyjających ich wzrostowi, rozwojowi i aktywnemu uczestnictwu.

Solidarity and collective progress

Cele

“Youth Seeds for a Just Transition” ma na celu, na poziomie transnarodowym:

  • wspieranie wzmocnienia procesów demokratycznych oraz reprezentacji młodzieży w podejmowaniu decyzji,
  • zwiększenie informacji i świadomości na temat inkluzywnego, przejrzystego i aktywnego udziału młodzieży w sprawiedliwej i równej transformacji,
  • wzmocnienie zdolności organizacji młodzieżowych oraz gmin/władz lokalnych w krajach docelowych.

Sprawiedliwa transformacja !

Sprawiedliwa transformacja dla wszystkich w kierunku gospodarki przyjaznej dla środowiska … musi być dobrze zarządzana i przyczyniać się do celów zapewnienia godnej pracy dla wszystkich, włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa” (Wytyczne dotyczące sprawiedliwej transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki i społeczeństw dla wszystkich Międzynarodowa Organizacja Pracy, 2016).
Czym jest "sprawiedliwa transformacja”?

„Sprawiedliwa transformacja” istnieje od lat 80-tych, kiedy to została użyta w ruchu związków zawodowych w Stanach Zjednoczonych, aby chronić pracowników dotkniętych nowymi regulacjami dotyczącymi zanieczyszczenia wody i powietrza.

W ostatnich latach koncepcja ta zyskała na znaczeniu w odniesieniu do realizacji celów klimatycznych, zapewniając, że całe społeczeństwo – wszystkie społeczności, wszyscy pracownicy, wszystkie grupy społeczne – są włączone w przejście do przyszłości z zerową emisją netto.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) definiuje to w ten sposób: „Zielona gospodarka w sposób jak najbardziej sprawiedliwy i inkluzyjny dla wszystkich zainteresowanych, tworzenie godnych warunków pracy i nie zostawianie nikogo w tyle.”

Choć stanowi to solidną podstawę, postrzeganie tego może różnić się w zależności od krajów i regionów.

Ważne jest, aby każdy kraj prowadził ciągły dialog w celu opracowania wspólnej wizji tego, co oznacza sprawiedliwa transformacja dla pracowników, społeczności i firm, które zostały nią dotknięte.

Źródło:

What is just transition? And why is it important? | UNDP Climate Promise)

Partnerzy projektu