Niniejszy raport przedstawia analizę polityki młodzieżowej w siedmiu partnerskich samorządach lokalnych w Europie i Gruzji. Identyfikuje i analizuje zarządzanie, priorytety i inicjatywy młodzieżowe, sposoby zaangażowania młodych ludzi, dobre praktyki i oczekiwania.
Podejście metodologiczne opiera się na wypełnieniu kwestionariusza (w celu zebrania danych ilościowych) i grup fokusowych (w celu zebrania danych jakościowych) przez osoby odpowiedzialne za politykę młodzieżową i lokalnych interesariuszy. Analiza podkreśla rozbieżne podejścia do wdrażania partycypacyjnych inicjatyw młodzieżowych, uwypukla przeszkody we włączaniu młodych ludzi w lokalne procesy decyzyjne i identyfikuje mechanizmy wprowadzone w celu sprawiedliwej transformacji.
Ustalenia wskazują na potrzebę podnoszenia świadomości, poprawy dostępu do informacji i zasobów oraz wzmocnienia umiejętności organizacji młodzieżowych i władz lokalnych.
W zaleceniach zaproponowano wzmocnienie uczestnictwa młodych ludzi, wprowadzenie integracyjnych podejść i przestrzeni oraz kształcenie i szkolenie w zakresie sprawiedliwej transformacji.
W niniejszym raporcie zaproponowano strategiczne ramy wdrażania polityki młodzieżowej, które promują i zachęcają młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa, ułatwiając tym samym ich wkład w sprawiedliwą transformację.
Wyniki tej oceny posłużą jako podstawa do opracowania konkretnych inicjatyw, w szczególności w ramach programu Transnational School of Service Design for Just Transition.